Általános információ 10+10 millióról
2015 decemberében Magyarország Kormánya egy teljesen új típusú és mértékű családtámogatási rendszert, otthonteremtési programot jelentett be, amellyel a gyermekvállalást és a lakásépítést próbálják ösztönözni. Ez jelenleg három fő pilléren nyugszik:
- a jelenlegi nevén Családi Otthonteremtési Kedvezménynek (CSOK-nak) hívott vissza nem térítendő támogatás,
- az ÁFA kedvezmény vagy ÁFA visszatérítés és
- a nagycsaládosoknak vagy minimum három gyermek nevelését vállalóknak szóló maximum 10 millió forint összegű kedvezményes hitellehetőség.
Ugyan már 2015 júliusában elindult (akkor még Családok Otthonteremtési Kedvezménye néven) az új szocpolnak is hívott ingatlan és családtámogatási rendszer, de többszöri változtatás után a jelenlegi formájában az új lakások építéséhez, vásárlásához kapcsolódó lakáscélú támogatásról szóló 16/2016 kormányrendelet, valamint a használt lakás vásárlásához, bővítéséhez igényelhető családi otthonteremtési kedvezményről szóló 17/2016 kormányrendelet szabályozza. December végén a legnagyobb szenzációt és a legnagyobb újdonságot a 3 vagy több gyermeket nevelők vagy vállalók 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatása és az ehhez kapcsolódóan igényelhető maximum 10 millió forintos kedvezményes hitellehetőség jelentette, amelyet a továbbiakban 10+10-ként jelölök.
A 10+10 tehát csak a 10 millió forintos CSOK igénylése mellett lehetséges új lakás építésének vagy új lakás vásárlásának céljára olyan egyedülállóknak, élettársaknak vagy házastársaknak, akik minimum 3 gyermeket nevelnek vagy olyan élettársaknak vagy házastársaknak, akik gyermekvállalással 3 vagy több gyermeket nevelő családdá válnak. Ingatlan értékében és az ingatlan elhelyezkedésében a 10 milliós CSOK-nál meghatározottak az irányadóak. A 10+10 adós által fizetendő maximális kamata 3 % lehet, ennek eléréséhez a Magyar Állam maximum 25 évig biztosít kamattámogatást. Késedelem esetére nem jár kamattámogatás, tehát ha az adós csúszik a törlesztőrészlettel, arra az időszakra magasabb kamatot kell fizetnie. Amennyiben az igénylő nem teljesíti a vállalt feltételeket, tehát jogosulatlanul használja fel a kapott állami kamattámogatást, akkor a 10+10 igénybevételének napjától számított Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelten kell visszafizetni, ami adók módjára hajtható be.
10+10 igénybevételének feltételei:
- 10 millió forint összegű CSOK igénylése
- minimum 3 gyermek nevelése vagy minimum 3 gyermek nevelésének vállalása (1 gyermek nevelése esetén legalább 2, 2 gyermek nevelése esetén minimum 1 gyermek vállalása szükséges)
- legalább az egyik igénylő fél társadalombiztosítási jogviszonya rendezett, minimum 2 éve fennáll, amelyben maximum 30 napos megszakítás megengedett (nappali rendszerű oktatásban szerzett idő beleszámít, de az utolsó 180 napba a közfoglalkoztatásban eltöltött idő nem számítható bele) és ezeket 30 napnál nem régebbi iratokkal igazolja
- KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) adatbázisa negatív információt egyik igénylőről sem tartalmazhat, kivéve, ha a KHR-ben szereplő tartozását legalább egy éve rendezte
- az igénylők büntetlen előéletűek
- az igénylők egyikének sem lehet köztartozása
Nem teljesítés jellemző esetei:
- nem teljesül a vállalt, minimum 3 gyermek nevelése
- 10 éven belüli válás (kivéve, ha a gyermekvállalás teljesült és az egyik támogatott személy (akinél a bíróság a gyermekeket elhelyezi) megszerzi a lakás tulajdonjogát és abban neveli mindazon gyermekeket, akikre a támogatást igénybe vették)
- a támogatott személyek és támogatott személyek azon gyermekei, akikre a 10+10-et igénybe vették nem laknak életvitelszerűen a támogatással érintett lakásban, használatát másnak átengedik vagy nem lakás céljára használják, esetleg lebontják
- 10+10-es támogatással érintett lakást eladják a 10 éves elidegenítési tilalom alatt és nem költöznek másik lakásba (támogatási szerződés megkötésétől számított 5 éven belül csak új lakás vásárlására vagy építésére használható, 5 éven túl használt lakás is vásárolható, viszont a továbbköltözés mindkét esetben csak nagyobb hasznos alapterületű lakásba lehetséges)
Jellemzően szükséges dokumentumok listája (általános hiteligénylési dokumentáción kívül):
- OEP igazolás társadalombiztosítási jogviszony rendezettségéről
- 30 napnál nem régebbi NAV nemleges (nullás) igazolás
- erkölcsi bizonyítvány
- házastársak esetén házassági anyakönyvi kivonat
- a meglévő gyermekek okmányai
- 12. hetet betöltött várandósság esetén a várandósgondozási könyv
- elvált igénylő esetén válási végzés
- elvált szülők kiskorú gyermekének elhelyezéséről szóló jogerős bírósági ítélet
A tájékoztatás nem teljeskörű!
Bővebb információért és ingyenes konzultációért az "Elérhetőség" menüpontban az adatai megadása után küldjön üzenetet vagy hívjon az oldalon megadott telefonszámon!