MENU
Hitel, személyi kölcsön, hitelkalkulátor szakértőktől

Újabb megoldandó probléma a Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel kapcsolatban. Január 1-től változott az energetikai tanúsítvány is.

A blogom elindulása óta ez a harmadik posztom, ami a Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel foglalkozik. A CSOK 2015. július 1-től igényelhető. Azóta a nevében is és feltételeiben is - hol kevésbé, hol pedig jelentősen - változott.

2015 júliusa és 2015 év vége közötti időszakban a CSOK összege - az alábbi táblázatban látható módon - többek között függött a lakás energetikai besorolásától is, sőt az alsóbb energetikai osztályú házakra csak meghatározott feltételek teljesítése mellett lehetett igénybe venni.

 

csok 2015

 

És miért aktuális téma most az energetikai tanúsítvány és a CSOK kapcsolata 2016-ban? A Magyar Kormány 2015 végén és 2016. január elején számos egymástól jelentős mértékben függő, az ingatlanpiaccal, támogatásokkal kapcsolatos szabályt alkotott, módosított. Ilyen az energetikai tanúsítványokkal kapcsolatosan a 176/2008 számú Kormányrendelet 2016.01.01-jén hatályba lépett módosítása is.

 

Energetikai besorolások 2015

 

Aki 2016-ban adott el lakást vagy vásárolt, már nem a fenti, egy betűs besorolásokkal találkozhatott. Ezt a rendszert felváltotta egy új, két betűs kombináció és bővültek a besorolási lehetőségek is.

 

 Energetikai besorolás 2016

De nem csak a betűjelek változtak, hanem az ezekhez kapcsolódó szöveges jellemzések és a százalékos meghatározások is. Ez például olyan esetekben is problémát okozhatott eladó és vevő között, ahol a vevőnek voltak valamilyen előzetes információi az eddigi besorolásokkal kapcsolatban, de adásvételkor kézhez kapott tanúsítványa teljesen mást mutatott. Lehet, hogy 2015 végéig egy lakás B besorolási kategóriába esett 2016 januárjában pedig DD-t kapott, úgy, hogy természetesen semmilyen energetikai besorolást befolyásoló tényező sem pro sem kontra nem történt. Míg ezt az eltérést pusztán kommunikációval meg lehet oldani, addig például az építési CSOK-ra tavaly támogatási szerződést aláírók sokkal komplikáltabb helyzetben találhatják magukat.

Az új lakás építésére igényelt támogatásokat várható energetikai besorolásra nyújtották és az építkezés befejezése után bizonyítani kell, hogy megvalósult a támogatás célja, ezért nagy kérdés lehet, hogy a mostani CC-s kategóriájú új lakás az előző Rendelet szerint melyik besorolást kapta volna meg.

Ami a probléma okozója, hogy nincs megfeleltetés, vagyis nem lehet azt mondani, hogy az a lakás, ami tavaly A besorolást kapott volna, az idén AA-t kap, vagy amelyik tavaly B-s lett, az idén BB-s lenne. És miért írtam fentebb a CC besorolást? Mert idén ez a jellemző érték a kiadott energetikai tanúsítványokban. Az ok egyszerű: BB vagy annál jobb minősítést idén már csak akkor kaphat a ház/lakás, ha az energiafelhasználása legalább 25 %-a megújuló energiaforrásból biztosított.

Miért gond ez a CSOK-nál? Mert a támogatási szerződésben szereplő, vállalt energetikai besorolást nem tudja idén igazolni a(z utolsó) folyósításhoz az igénylő, így megakadhat az építkezés, sőt, akár fizetési késedelembe is eshet a vevő az elhúzódó ügyintézés miatt.

A tanúsítók nem tudnak tavalyi besorolással tanúsítványt kiadni, de meg tudják mondani, hogy milyen besorolású lett volna tavaly a lakás. És innen már csak egy lépés a lehetséges megoldás: nyilatkozat a tanúsítótól arra vonatkozóan, hogy az idén kiállított tanúsítványban szereplő besorolás melyik tavalyi kategóriának felel meg. Van olyan bank, amelyik formanyomtatványt is készített, melyet csak ki kell töltetni a tanúsítóval, és már meg is oldódott a probléma.

Aki tavaly kötött CSOK szerződést, és még hátra van a folyósítás, mindenképpen érdeklődjön a folyósító bankjánál, hogy milyen módon tudja az energetikai besorolást igazolni, nehogy egy hiányzó nyilatkozat miatt csússzon a fizetéssel!

 

A Hitelszakerto.com teljes tartalma tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul. Nem minősül pénzügyi szolgáltatás vagy biztosítási termék kiválasztására irányuló, valamint nem minősül jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek).

Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően!

A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárom.